Dla dłużnika


Jeśli tu jesteś, to zapewne ktoś zdecydował opublikować Twój dług w celu jego sprzedaży, przejmując za to pełną odpowiedzialność. Oto kilka informacji, które pozwolą Ci zmierzyć się z tą sytuacją. Nie będziemy w tym miejscu zarzucać Cię przepisami prawa, cytatami z ustaw – poradzimy jak załatwić sprawę.

Po pierwsze: To jest legalne

Wierzyciel miał prawo wystawić Twój dług na sprzedaż nie pytając Cię o zgodę.  Tak stanowi prawo. 

 

Po drugie: Pomóż sobie sam

Wystawienie długu na sprzedaż, to jeszcze nie koniec świata. Przede wszystkim porozmawiaj z Wierzycielem o możliwościach spłaty zadłużenia. Wystąp pierwszy z inicjatywą. Spłata zadłużenia to najszybsza metoda usunięcia wpisu z giełdy. Nie bagatelizuj sprawy. 

 

Po trzecie: Ustal fakty

Większość użytkowników portalu NIEZAPLACONE.INFO wysyła do dłużników darmowe powiadomienia SMS i e-mail w chwili publikacji długu. Jeśli nie kojarzysz kto wystawił Twój dług na sprzedaż – przeszukaj swoją skrzynkę pocztową, sprawdź wiadomości w telefonie komórkowym. Jeśli mimo tego nadal nie wiesz, kto wystawił Twój dług na sprzedaż napisz do nas Abyśmy mieli pewność, iż nikt się pod Ciebie nie podszywa dołącz do wiadomości skan oryginalnej decyzji o nadaniu numeru REGON lub NIP (taki z pieczątkami urzędowymi) - tylko Ty posiadasz te dokumenty. Jeśli jesteś osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej podaj w wiadomości ostatnich 6 cyfr swojego numeru PESEL.

Po zweryfikowaniu, prześlemy Ci dane wystawcy wierzytelności.

 

Po czwarte: Zapoznaj się z regulaminem giełdy

Po przeczytaniu regulaminu zrozumiesz, iż jest on rygorystyczny i nie dopuszcza publikowania informacji nieprawdziwych i nierzetelnych. Jeśli jednak uważasz, że dług został wystawiony bezpodstawnie, tzn. kwestionujesz istnienie wierzytelności, skorzystaj z formularza „Zgłoś usunięcie długu z giełdy”. Zgodnie z regulaminem rozpatrzymy prawidłowo wniesiony protest, a jeśli będzie wymagać uzupełnienia, wezwiemy  Cię do przesłania niezbędnych informacji. Ostateczna decyzja, czy utrzymać publikację długu na giełdzie po proteście zależy od zachowania wystawcy wierzytelności. Jeśli otrzymamy od niego pisemne oświadczenie, potwierdzające istnienie wierzytelności, zgodnie z regulaminem będzie ona nadal publikowana na giełdzie. Wystawca będzie zmuszony wycofać wierzytelność z giełdy niezwłocznie po jej spłacie. Możesz też uzyskać sądowy nakaz usunięcia wierzytelności z giełdy.

 

Na koniec

Nie miej do nas pretensji, że ktoś wystawił Twój dług na sprzedaż. Wszelkie uwagi kieruj do wystawcy wierzytelności. To jego suwerenna decyzja, na którą my nie mamy wpływu.